Світовий досвід розвитку паливних ринків свідчить про надзвичайно важливе значення організованих ринків палива, які активно розвивалися протягом останніх тридцяти років. Біржова торгівля енергоресурсами займає домінуюче становище на світових ринках, а обсяги такої торгівлі найчастіше перевищують обсяги виробництва (видобутку) відповідних паливних ресурсів. В Україні біржова торгівля газом та іншими видами палива знаходиться лише на етапі становлення. Відправною точкою став запуск Української енергетичної біржі, на якій здійснюються прозорі торги енергоносіями.
Чому торгівля через біржу важлива для розвитку економки
Збиток від недосконалості українського паливного ринку для національної економіки оцінюється в сотні мільйонів. Саме такі витрати несуть вітчизняні компанії з-за відсутності об’єктивної цінової інформації на паливному ринку, а також відсутності механізмів захисту компаній від ризиків, пов’язаних з ціновими і сезонними коливаннями на цьому ринку. Значні збитки несе бюджет держави від застосування неринкових механізмів ціноутворення та заниження бази оподаткування в рамках вертикально інтегрованих компаній.
Загальновідомий факт, що торгівля наряду з прямими іноземними інвестиціями є головним рушійним фактором економічного зростання. Оскільки сектор енергетики забезпечує основну інфраструктуру для будь-яких видів діяльності людини, важливість відкритого та конкурентоспроможного енергетичного ринку для України не можна недооцінювати. Прозорі, стабільні та передбачувані умови для торгівлі енергоносіями на внутрішньому ринку є основою для створення відкритих енергетичних ринків.
Електронні аукціони з продажу газу на УЕБ
С запуском енергетичного ринку України торгівля енергоресурсами, в тому числі природним газом, здійснюється через електронний майданчик української енергетичної біржі. Це спеціалізована біржа, основною задачею якої є формування справедливої ціни на енергоресурси на основі попиту та пропозиції.
Запуск УЕБ дозволив вирішити питання, пов’язані з використання корупційних схем на енергетичному ринку та непрозорого ціноутворення. Для роботи з функціоналом біржі достатньо пройти акредитацію відповідно до інструкції, розміщеної на офіційному сайті. За посиланням www.ueex.com.ua/exchange-quotations/natural-gas/ можна знайти всю необхідну інформацію про біржові котирування природного газу. Користувачі біржі можуть отримувати інформацію абсолютно безоплатно.