Використання тендерних закупок – це не завжди можливість зекономити, отримавши при цьому послуги високого рівня якості. Достатньо частими вважаються випадки, коли різні державні установи, або ж окремі діячі використовують торги з метою відмити кошти і отримати прибуток, який не буде ніде задекларований.

В якості допоміжного сервісу, який допоможе обійти подібні тендери стороною можуть виступати різні електронні площадки. Хорошим прикладом є сайт ueex.com.ua, доступ до нього є вільним і люди можуть отримати потрібну їм інформації абсолютно безкоштовно.

Більш детально про те, як проводяться махінації далі:

Частіше за все в цьому беруть участь державні установи, саме такі маніпуляції є найбільш частими. Виглядає цей процес так, певна державна компанія проводить тендер і шукає виконавця певних будівельних, або постачальних робіт. В більшості випадків це є закриті торги, іноді вони можуть нести відкритий характер. При цьому, не дивлячись на участь в них 5-10 учасників, держзамовник зарані домовляється з певним виконавцем. Більш того, часто буває що обираються підставні компанії, які належать саме замовнику. Таким чином, вибирається претендент, який пропонує далеко не самі вигідні умови і часто він навіть немає потрібного досвіду для виконання робіт такого рівня.

Ще один вид обману, яка є частим явищем – це сторонні потреби. Тут добре підходить ситуація з пішохідним мостом, який був збудований в Києві. Компанія, яка виграла тендер не була найбільш досвідченою і не пропонувала найкращі умови. Більш того, через певний час після завершення об’єкту виконавець декілька разів потребував додаткових коштів. Тоді мова йшла про проведення певних робіт, на які не вистачило коштів і які є обов’язковими.

Ще через певний час був організований новий тендер, його метою було найти виконавця, який зробить певні споруди, для його зміцнення.  Що цікаво, в цьому аукціоні знову виграє перша компанія.

Чи можна це контролювати?

Переваги тендерів якраз в тому, що правоохоронні органи мають можливість слідкувати за всією документацію. При наявності підозри, є реальна можливість ознайомитися з тою інформацією, яка потрібна для розслідування. Всі тендерні замовлення знаходяться в архіві і вони не можуть нікуди зникнути.

Це стосується як відкритих, так і закритих торгів. Насправді, сама система тендерів була впроваджена якраз з метою мінімізації корупції, можливості контролю дій державних установ і різних приватних організацій. 

Якщо вам цікава тема торгів, тендерів та бірж, можете зайти на сайт https://www.ueex.com.ua/rus/exchange-quotations/natural-gas/. Тут зібрана купа корисної інформації, яка допоможе бути більш обізнаним в цій сфері.

Все що потрібно зробити для мінімізації корупції – це мати бажання контролювати всі процеси в країні. Тобто, якщо державне підприємство проводить пошук виконавця для будівництва стадіону, повинні бути певні органи, які будуть повністю контролювати всі дії обох сторін. Тобто, з самого початку потрібно перевірити, чи має виконавець хоча б найменший зв’язок з замовником, після цього потрібно перевірити документацію з метою запобігання таємних перемовин.

Ще один крок, який би пришвидшив цей процес – це створення законопроекту, згідно з яким,  учасникам подібних махінацій буде загрожувати реальне кримінальне провадження. Лише в тому випадку, коли закон буде одним для всіх, можна буде говорити про чесність і прозорість системи тендерів. 

Зараз вона хоч і не є досконалою, але альтернатив які могли б її якісно замінити також немає.

Рубрики: Блог