Стати учасником в державних закупівлях може як фізична так і юридична особа. Основний принцип формату тендерних замовлень, які проходять на електронних майданчиках, акредитованих в системі ПроЗорро – це публічність та рівні права для кожного. Основний критерій, на якому робиться акцент при виборі переможної пропозиції – це запропонована сума.
Державні організації зобов’язані слідувати заготовленому річному плану закупівель і віддавати перевагу найбільш економічно вигідним пропозиціям. Це означає, що переможцем в боротьбі за тендерне замовлення може стати нікому невідома компанія, що запропонувала економічно вигідні умови та змогла сплатити гарантійний внесок.
В будь-якому випадку, обов’язковою умовою для учасників й організаторів самих тендерних замовлень, є робота документацією. В кожному оголошенні повинні чітко прописуватися всі вимоги до тендерних документів, в чому ви можете впевнитися тут https://www.ueex.com.ua/ueex/sections-council/representatives-natural-gas, коли на сайті української енергетичної біржі переглянете весь перелік лотів.
Як правильно працювати з документацією
Почати варто з того, що документація також поділяється на декілька основних типів. Відповідно, кожен окремий вид документів потребує особливого підходу та врахування відповідних моментів.
- Конкурсна документація – тут все досить просто й мова йде про детальний опис умов, на яких буде проходити сам конкурс. Це означає, що в цій документації вказуються правила, як правильно подавати заявки, якими є вимоги до учасників й так далі. Детальне вивчення конкурсної документації перед відправкою заявки на участь в тендері – це обов’язкова умова, що значно підвищує шанси на вдалий результат;
- Документи для участі в торгах – це ще одна обов’язкова умова, що повинна обов’язково виконуватися всіма потенційними учасниками. Мова йде про документи, які потрібно прикладати до своєї заявки в момент її подання. До цього переліку входить: декларація, наявні сертифікати, фінансові виписки, заява для участі, завірені копії установчих документів, сертифікат про наявність банківської гарантії й так далі;
- Банківська гарантія – це окремий документ, який є обов’язковим для того, щоб взяти участь в торгах. Мова йде про своєрідну заставу від банківської організації, яка гарантує відшкодування всіх збитків в тому випадку, якщо переможець раптово відмовиться від виконання умов договору.
Це лише частина документації, яка повинна бути готова ще на момент пошуку лоту. Окрім наявності повного пакету документів потрібно пам’ятати про те, що тендерна заявка повинна бути правильно оформлена і лише в такому випадку вона буде розглянута організатором торгів.
Важливою умовою є отримання цифрового підпису, без якого не можна не лише підписати угоду про співробітництво, але й навіть подати своєї заявки для участі в тендері.
Отримання електронного підпису – це досить проста процедура, якщо слідувати всім рекомендаціям та прописаним нормам, як це потрібно правильно робити. Що стосується збору всіх сертифікатів та виписок – цей процес, потребує часу. Саме тому, експерти рекомендують збирати такі документи якомога раніше, щоб це не стало проблемою в тому випадку, коли відведеного часу на подання заявок недостатньо для збору повного пакету документів.
Що таке державні торги СЕТАМ
Переглядаючи найбільш перспективні напрямки в електронних торгах, досить часто можна зустріти абревіатуру СЕТАМ. Користувачі, які не мають достатньо досвіду, часто задаються питанням – що це за процедура та чому вона настільки популярна.
Почнемо з того, що дана абревіатура розшифровується як система електронних торгів арештованим майном. Тобто, мова йде про майно, яке протягом певного часу знаходилось у власності іншої особи, але було конфісковано на користь держави.
Підстави для накладання арешту на майно можуть бути різними, а саме:
- Кримінальні правопорушення та проблеми з законом;
- Спроба проведення певних махінацій з метою отримання майна за мінімальною ціною;
- Недотримання умов кредитного договору та велика заборгованість.
Є багато причин, які можуть призвести до того, що власник буде позбавлений права на користування майном.
В момент конфіскації, розпочинається процес підготовки лоту до публікації на одному з електронних майданчиків в ПроЗорро.
Мова йде про аукціони, на яких арештоване майно може реалізовуватися за ціною, що є значно меншою в порівнянні з середніми показниками на ринку.
Варто зазначити, що арештоване майно після публікації в ПроЗорро є абсолютно легальним та чистим. Це означає, що переможець в торгах не буде мати ніяких проблем з законом, але за умови, якщо він виконає всі умови, прописані в укладеному договорі.